Тайните на добрият уеб дизайн

Накратко уеб дизайнът може да се дефинира като оптимално подбиране и подреждане на частите, от които се състои даден интернет сайт. Това са различни уеб страници, които от своя страна съдържат текстове, таблици, изображение, хипертекстове, различни видове медии и други. Казано по друг начин уеб дизайнът се занимава с външния вид (визуализацията чрез браузър) на сайтовете. Както се вижда това е смесица от творческа и техническа работа и добрият уеб дизайнер трябва да се стреми да развива в себе си и двете качества.

Обикновено за правилното и ефектно функциониране на един сайт освен уеб дизайн са нужни и други дейности. Има уеб страници, които са създадени за да обработват информация и я представят в подходящ за интерпретиране вид. Начинът на работа на тези страници се задава чрез подходяща програма. Процесът на създаване на уеб сайт съдържащ такива страници се нарича уеб разработка.

Уеб дизайнерите използват разнообразни софтуерни инструменти в зависимост от това върху коя част от създаването на сайт работят. Тези инструменти се обновяват поради промяната на стандартите и софтуерните новости, но принципите на които се основават си остават същите. Графичните уеб дизайнери използват векторни и растерни графични пакети за създаване уеб форматирани изображения или създаване на прототипи. Използваните технологиите за създаване на уеб сайтове допускат изработката на материалите чрез писане на код или чрез употребата на WYSIWYG (What You See Is What You Get) софтуер. SEO инструменти може да се използват за проверка на класирането в търсачките и за предлагане на подобрения.

 

Елементи на уеб дизайнът

Типография

Обикновено успешните уеб сайтове включват само няколко начертания на шрифта, които са с подобен стил. За предпочитане е сайтовете да използват серифи или сан серифи, но не и комбинация от двете. Трябва да се обърне внимание и на размера на шрифта. Повечето уеб браузъри разпознават определен брой шрифтове, които дизайнерите използват най-често.


Оформление на страницата

Уеб страниците трябва да са добре оформени за да могат посетителите да се ориентират по-добре. Пак заради удобството на потребителите е необходимо оформлението на всички страници в сайта да е сходно, логично и интуитивно. При разработването на сайт е важно да се обърне внимание и на ширината на страниците, тъй като има значение за подреждането на обектите, а оттам и за цялостното оформление на страницата. Най-известните уеб сайтове имат ширина на страниците близка до 1024 пиксела. Повечето страници са разположени централно. Така обектите изглеждат по-естетични и приятни върху широкоекранни монитори.

Тъй като съществуват различни по размер и брой пиксели дисплеи е желателно уеб страниците да са функционални и да изглеждат естетично върху всеки от тях. Така се появяват адаптивните сайтове. Те съобразяват външния вид на сайта спрямо различните по размер дисплеи, така че да се избегне хоризонталното скролиране. Адаптивното оформление на сайта е създадено около 2000. Дотогава се е предполагало, че дизайнерите не могат да направят нищо по въпроса с размера и броя пиксели на потребителските монитори. Всъщност браузърите могат да получат информация от операционната система за конфигурацията на монитора, така че самият браузър да разположи съдържанието на сайта по подходящ начин.

Адаптивния уеб дизайн е нов поход основаващ се на CSS3.


Качество на кода

Когато създавате уеб сайт е препоръчително да се придържате към стандартите. Това включва код без грешки, добър изглед на кода, също така вашите ID и класове да са дефинирани правилно. В противен случай рискувате сайта да бъде неизползваем или да работи погрешно. Стандартите могат да се приложат към правилния изглед на страниците от гледна точка на четливост, а също и че отделните елементи на кода са зададени правилно. Проверката чрез W3C може да се извърши само ако има правилна DOCTYPE декларация, което се използва за подчертаване на грешките в кода. Системата разпознава грешките и областите, които не отговарят на стандартите за уеб дизайн.


Визия

Добрата визия на сайта работи за привличането на посетители от целевата група. Дизайнерът трябва да познава добре потребностите на посетителите, както да се съобрази с техните изразни средства. По този начин потребителите ще се чувстват комфортно, ще прекарват повече време в сайта и ще видят по-голяма част от него. Необходимо е дизайнерът да се съобрази и с целите, които трябва да изпълнява дадения уеб сайт. Ако се разработва бизнес сайт структурата му ще бъде една, а ако се създава сайт за забавления съвсем друга. Разработчикът е нужно да разбере много точно и изчерпателно каква е причината за създаването на сайта и да потърси допълнителна информация за собственика и дейността му. Естетиката и цялостния дизайн на сайта не трябва да се разминава със съдържанието. Това ще направи уеб сайтът по-разбираем за потребителя и ще бъде по-полезен.

 

Структура на сайта

Структурата на вашият уеб сайт трябва да привлича както посетителите, така и търсачките. Задължително е да има логическа връзка между уеб страниците ви. По този начин ще направите по-силно впечатление на търсещите машини, че вашият сайт засяга специфична тема.

За потребителите на интернет е важно да могат бързо да разберат какво е предназначението на вашия сайт. Структурата на добрия сайт гарантира, че търсачките и посетителите бързо и лесно ще определят тематиката му, а също, че бързо и лесно ще се ориентират в навигирането.

Важна част от структурата на вашия сайт е правилния избор на система за управление на съдържанието и хостинг услуга.


websevice Copyright 2012. All rights reserved

Уеб дизайн и SEO оптимизация